2018 Workshop 1

Satellite Meeting: The International Agricultural Microbiome Research Coordination Network (ICPP, Boston, MA)

Workshop Program (July 28, 8:30am-7:00pm, Room 210 Hynes Convention Center)

8:30 - 9:10 a.m. Welcome and Introductions:  Getting to Know You

Linda Kinkel, University of Minnesota

9:10 - 10:05 a.m.  Foundations for the Agricultural Microbiome RCN

Moderator: Linda Kinkel, University of Minnesota

9:10-9:40 a.m. Jim Tiedje (Michigan State University): Agriculture Microbiome Research: Past, Present and Future

9:40-10:00 a.m. Diane Okamuro (National Science Foundation): RCN achievements and advice for success

10:05 - 10:20 a.m.  Coffee Break

10:20 - 11:35 a.m. Microbiome Research I

Moderator: JP Dundore-Arias, University of Minnesota

10:20-10:45 a.m. Joanne Emerson (University of California, Davis): Soil viral ecology

10:45-11:10 a.m. Noah Fierer (University of Colorado, Boulder): Building a predictive understanding of the soil microbiome

11:10-11:35 a.m. Jenny Kao-Kniffin (Cornell University): Microbiome effects on plant phenotypes

 11:40 a.m. - 12:30 p.m. Breakout Session 1: Transformative Research on Agricultural Microbiomes 

Moderators: Linda Kinkel and JP Dundore-Arias, University of Minnesota            

12:30 - 1:45 p.m. Lunch (on your own)

1:50 - 2:50 p.m. Panel discussion:  Microbiome Research Platforms and Resources

Moderator: Gwyn Beattie, Iowa State University

1:50-2:00 p.m. Susannah Tringe, DOE Joint Genome Institute

2:00-2:10 p.m. Fiona Brennan, Teagasc Food Research Centre

2:10-2:20 p.m. Lynn Schriml, Genomic Standard Consortium  

2:20-2:30 p.m. Lee Stanish, NEON

2:30-2:50 p.m. Panel discussion and Q&A

 2:55 - 3:45 p.m. Microbiome Research II

Moderator: Dan Tomso, AgBiome, Inc.

2:55-3:20 p.m. Penny Hirsch (Rothamsted Research): Relationships between soil and plant microbiomes

3:20-3:45 p.m. Barry Goldman (Indigo Ag): Harnessing nature to help farmers feed the planet 

3:45 - 4:00 p.m.  Coffee Break  

4:00 - 4:30 p.m. Lightning talks (5 min): Early career scientists

Moderator: Sara Castle, University of Minnesota

  • Bradley Lalande (Colorado State University): Soil Microbiome: Revealing the secrets under a forest ecosystem
  • Esther Miller (Tufts University): The ecology of lactic acid bacteria in the Napa cabbage phyllosphere
  • Alejandro Rojas (Duke University): Dissecting the compatibility and diversity of the mycobiome of Populus
  • Maggie Wagner (North Carolina State University): Patterns and consequences of breeding-induced microbiome variation in maize and other crops

  4:35 - 5:30 p.m. Breakout Session 2:  Scoping the Agricultural Microbiomes RCN

Moderators: Linda Kinkel, JP Dundore-Arias, Gwyn Beattie

  5:30 - 7:00 p.m. Networking happy hour (cash bar and significant hors d’oeuvres)

 5:30 p.m.  I wish, I like, I wonder exercise

5:45 p.m.  Soapbox Exercise: Open microphone opportunity to speak or make announcement

6:00-7:00 p.m.  Networking, scientific discussion, and RCN community building

List of participants

Kellye Eversole, USA

Carolee Bull, USA

Ken Obasa, USA

Leland Pierson, USA

Adil Essarioui, MOROCCO

Angela Alleyne, BARBADOS

Mary Palm, USA

Boris Vinatzer, USA

Gupta Vadakattu, AUSTRALIA

Gwyn Beattie, USA

Michael Millican, USA

Tzu-Pi Huang, TAIWAN

Ying Yeh, TAIWAN

Alejandra Huerta, USA

Michael Wisniewski, USA

Audrey Kalil, USA

Paul Dennis, AUSTRALIA

Ravin Poudel, USA

Maria Brandl, USA

Anne Alvarez, USA

Ying-Ru Liang, TAIWAN

Anna Wallis, USA

Ewa Lojkowska, POLAND

Marta  Potrykus, POLAND

Deborah Samac, USA

Chia-Lin Chung, TAIWAN

Maria Soledad Benitez Ponce, USA

Laura  Bautista-Jalon, USA

Yong-Hwan Lee, KOREA

Linda  Kinkel, USA

Jongbum Jeon, SOUTH KOREA

Amanda Mainello, USA

Jose Pablo Dundore-Arias, USA

Neelam Redekar, USA

Hannah Rivedal, USA

Tanja Dreo, SLOVENIA

Marco Zaccaria, USA

Anthony Adesemoye, USA

Amir Sattarzadeh, USA

Sarah Castle, USA

Erh-Min Lai, TAIWAN

Scott Gold, USA

Bradley M. Lalande, USA

Bonnie Ownley, USA

In Sun Hwang, KOREA

Kenneth Frost, USA

Cristian, Quispe, HONDURAS

Joseph Roberts, USA

Margaret McGrath, USA

Zachary Zalewski, USA

Jiue-in Yang, TAIWAN

Michelle Heck, USA

Philippe Rolshausen, USA

Daniel Acuna, USA

Joshua Herr, USA

Lise Korsten, SOUTH AFRICA

Veronica Godoy-Carter, USA

ChengFang Hong, USA

Kevin  Hockett, USA

Anjali Iyer-Pascuzzi, USA

Thais Egreja,  USA

Yunrong Chai, USA

Carolyn Lee-Parsons, USA

Mary Caroline Roper, USA

Christopher Kafer, USA

Posy Busby, USA

Brian McSpadden Gardener, USA

Pankaj Trivedi, USA

Petrus Boonekamp, NETHERLANDS

Benjamin Wolfe, USA

Esther Miller, USA

Patrick Kearns, USA

Anthony Pattison, AUSTRALIA

Allison Jack, USA

Paul Schulze-Lefert, GERMANY

Jagdeep Kaur, USA

Anne Phillips, USA

Bharath Prithiviraj, USA

Massimo Reverberi, ITALY

Oualid Ellouz, CANADA

Alejandro Rojas, USA

Cheol Nam Park, SOUTH KOREA

Lee Stanish, USA

Kevin  Silverstein, USA

Reinhard Turetschek, AUSTRIA

Tijana Glavina del Rio, USA

Nora Temme, GERMANY

Helen Kurkjian, USA

Scott Jackson, USA

Daniel Tomso, USA

Jagger Harvey, USA

Maggie Wagner, USA

Taylor Reiter, USA

Penny Hirsch, UNITED KINGDOM

James  Tiedje, USA

Diane  Okamuro, USA

Jenny  Kao-Kniffin, USA

Susannah Tringe, USA

Fiona Brennan, IRELAND

Joanne Emerson, USA

Noah   Fierer, USA

Barry  Goldman, USA

Lynn   Schriml, USA

Jeniffer McBeath, USA

Rosalie Calderon, USA

Jhonson Leonard, USA

Ann Lichens-Park, USA

Kayla Delventhal, USA

Uploaded files: